T.C.Hakkari Valiliği
İl Müftülüğü  
 =Ana Menü=
Mevzuat
Teşkilat İçi Güncel Haberler
İlimizi Tanıyalım

Müftülüğümüz

Şemdinli Müftülüğü
Yüksekova Müftülüğü
Kur`an Kursları

Vaaz Programı  

Bunları Biliyormusunuz?

 

=ÖNEMLİ LİNKLER=
 

WEB SAYFAMIZA HOŞ GELDİNİZ

ÇUKURCA İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

Zafer GÜNEŞ

Çukurca İlçe Müftüsü

 

 

 

Bünyamin DÖNDER     

Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni

 1967 yılında Hakkari ili Çukurca İlçesinin Narlı Köyünde doğdu. İlk Okulu Narlı İlk Okulunda okudu. Orta öğrenimini 1977 yılında Hakkari İmam-Hatip okulunda okudu. Hakkari de İmam-Hatip Lise kısmı olmadığından dolayı lise öğrenimini Van İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1993 yılında Çukurca İlçesine bağlı Üzümlü köyünde Vekil İmam-Hatip olarak göreve başladı. 1997 yılına kadar vekil İmam-Hatiplik görevini sürdürdü. 1997 yılında Hakkari İl Müftülüğünde yapılan sınavda başarı göstererek Çukurca ilçesi Merkez Dutluca Mahallesi camiine açıktan Aday İmam-Hatip olarak atandı ve adaylığının kalkması üzerine Çukurca İlçe Müftülüğünde memur olarak tayin edildi. 2002 yılından bu yana V.H.K.İşletmeni olarak çalışmakta olup, aynı zamanda 1997 yılından beri çeşitli zamanlarda Müftü vekili olarak görev yaptı. İşletme Fakültesinin AÖF. Üçüncü sınıfında okumaktadır. Evli ve  6 çocuk babasıdır.    

 

 

 

 

 

 

 

                            İLETİŞİM                           

Tel : (0438) 511 21 22

Faks : 511 26 02

E-Posta : cukurcamuf@diyanet.gov.tr

ÇUKURCA İLÇESİ'NİN TARİHÇESİ

 

 GENEL BİLGİ                                         

     İlçede hangi tarihte yerleşime geçildiği ve hangi toplulukların yaşadığı kesin olarak bilinmemekle birikte ilçe, Urartu uygarlığının ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Abbasiler bu küçük yerleşim yerini Mir denilen dini, siyasi, askeri otoritesi olan kişiler eliyle yönetmişlerdir. Selçuklular döneminde Çukurca, İmadiye Beyliğine bağlanmıştır. Selçuklulardan sonra Osmanlı döneminde Hakkâri Beyliğine tabi olmuştur. 1880 yılında Şarki-Çal adıyla kaza teşkilatı kurularak Van sancağına, 1890 yılında ise; tekrar nahiyeye dönüştürülerek Hakkâri Beyliğine bağlanmıştır. Birinci dünya savaşında Ruslar ve Nasuriler Çukurca’yı yakıp, yıkmışlar. Musul sorunu ile önem kazanan Çukurca 1926 yılında Ankara Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine alınmış ve 1953 yılında ilçe yapılmıştır.

         Eski adı Çal olan Çukurca Irak sınırının sıfır noktasında 480 km2 yüzölçümüne sahiptir. Doğuda Yüksekova, batıda Şırnak kuzeyde Hakkâri Merkez ilçe ve güneyde Irak devletiyle çevrili bir ilçedir. İlçede 16. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan Emirşaban Medresesi vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ    

Çukurca’da 16.yy. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan Emir Şaban Medresesi vardır.Yine ilçe merkezinde,Sümer ve Asur kalıntılarına da rastlanır.Kalede içine taş merdivenle inilen 5-6 m. Derinliğinde,3-4m. Genişliğinde dört tane su sarnıcı bulunmaktadır.İlçenin kuzeyi Bey Mahallesi’nde Akıt denilen taştan kesilmiş su arkının yanında, köprüler ve su değirmenleri de mevcuttur.  

 

EMİRŞABAN HAKKINDA BİLGİ    

 

Peygamberleri görenlere sahabe peygamberi görmeyip sahabeleri görenlere tabiin derler

Emir Şaban ‘da bu tabiilerden birisiydi. Hz. Ömer zamanında İran’ın fethi sırasında Abdullah bin Ömer komutasında bir İslam ordusu bu yöreyi feth etmek üzere gelmiş olup Emir Şaban’da Abdullah bin Ömer’in üç (3) beyinlerinden birisiydi. Abdullah bin Ömer eski adı bilican (Kavuşak) köyüne doğru gitmiş olup halen mezarının olduğu söylenmektedir.

Bu zamanda bu yöre medetlere bağlı (meccusi) lerden alınmakta feth edilmiş bulunmaktadır. O zaman İslamiyet’in yayılması için feth edilen yerlerde yerli halka İslami şartları öğretmek üzere dini bilgilerle mücehher birinin yörede kalması adetendi bu itibarla Emir Şaban ‘da burayı feth ederek burada kalmış bulunmaktadır. Türbesi kendi ismiyle anılan Emir Şaban Camisinin arkasında bulunmaktadır.

 

GELENEK VE GÖRENEKLER             

 

DOĞUM:Çukurca yöresinde yeni doğan çocuklara ailenin yakınları ve komşuları tarafından “pirsyar”(sorma) diye tabir edilen hediyeler götürülür.

 

EVLİLİK:İlçemizde evlenme çağı çok erkendir.  Genelde , erkekler 18 ,  kızlar  14 yaşına gelince evlendirilir. Evlilikte denklik (soyluluk , zenginlik vb.)çok önemlidir. Bundan başka , kızın güzel , çalışkan ve  görgülü  olmasına  dikkat  edilir. Bir  oğlanın ,  bir   kızla evlenebilmesi için , o kızı , ailesini münasip görmesi şarttır. Gerekli düğün hazırlıklarını şu sıraya göre oluştururlar.


a)Kasıt (haberci ) gönderme.
B-Kız isteme.
C-Düğün

 

DÜĞÜN:Buradaki düğünlerin bildiğimiz köy düğünlerinden bir iki ayrıntı dışında pek farkı yoktur.Düğünün nişandan altı ay sonra yapılması,kız evi erkeklerinin düğüne katılmayarak düğün süresince bir başka evde oturmaları gibi.

 

ÖLÜM:Bir ailede ölüm olunca yakınları matem tutar.Matem suresi genelde bir hafta olup bazı ailelerde aylarca sürer.İlginçtir defin olayı gerçekleştikten sonra ,ölen kişinin yakını olan erkekler,taziye süresince taziyeleri bir başkasının evde kabul ederler.Bu süre zarfında ölü evine sadece kadınlar gider.Matem süresince müzik dinlenmez ,traş olunmaz,çamaşır yıkanmaz.Bu durumun aksi olmadıkça matem devam eder.


MAHALLİ ÖZELLİKLER                 

 

KADIN GİYSİLERİ :Kadınlar,ayak bileklerine kadar sarkan fistan denilen uzun entariler giyerler.Bu entariler kadife pazen basma kumaştaan yapılır.Fistan üzeri “kutik”denilen kollu ve kolsuz yelekler alınır.Alta”kiras tabi”denilen patiskadan yapılmış uzunca kollu levendi elbiseler giyilir.Bellerine kuşak bağlar;başlarına püsküllü poşiler takarlar.Ayaklarına kendi el sanatları olan,renkli ve desenli çoraplar giyerler. İlçe merkezinde kadınlar,bir yerden bir yere giderken “hizar”denilen renkli,sırmalı işi elbise veya yerli çarşaf giyerler.

 

 

MAHALLİ OYUNLARI                           

 

Çukurca ve çevresi mahalli oyunlar yönünden oldukça zengin sayılır.İlçe dahilinde mahalli oyunların çeşidi 25’in üstündedir. Bu oyunlar genelde az figürlüdür. Çalgısız oynanan bu oyunlara soldan başlanır.Çalgının yerini birlikte söylenen ritmik sözler ve oyun havaları tutar,oyunlarda birlik ve beraberliğe son derece dikkat edilir.Bu durum çabucak oyuncular arasında samimiyetin dogmasını; mertlik ve fedakarlık duygularının kabarmasını sağlar.Ellerin kenetli,ayak vuruşlarının tatlı sert olması ,oyuna duygulu ve canlı bir hava katar.Bu oyunların hepsi kalabalık ekipler halinde oynanır.Değişik figürlü bir kaç oyun;Gülşeni,Yargüzel,Hayşere vb.

 

 

YEMEKLERİ                                        

 

Gulul , kepaye , tırşık

 

   İlçe hakkında daha geniş bilgi için tıklayınız

 

 

DİYANET YAYINLARI


 

 

 
 

            Arama

 
 
  

T.C.Hakkari Valiliği İl Müftülüğü
Kayacan Cad.Hacı Sait Camii Altı HAKKARİ

Tel: (0438) 211 60 02  Faks : 211 23 73

E-Posta : hakkarimuf@diyanet.gov.tr